14 paź 2022

7736 km pomiędzy Koreą Południową a Polską - Mijin Mok

 


Bardzo się ucieszyłam, kiedy okazało się, że będę mogła przeczytać 7736 km pomiędzy Koreą południową a Polską. Miałam chrapkę na ten tytuł jak tylko zobaczyłam w zapowiedziach, a to dlatego, że mam słabość do kultury azjatyckiej. Jeśli nie jesteście w temacie, to spieszę wyjaśnić – moja pierwsza miłość to kultura japońska. Na drugim miejscu znalazła się właśnie koreańska.

Mijin Mok od kilku lat mieszka w Polsce, a wszystko zaczęło się od studiów – Autorka wybrała polonistykę. Pokochała naszą kulturę, kraj, znalazła tutaj też swojego obecnego męża. Jest wykładowczynią języka koreańskiego na Uniwersytecie Wrocławskim, założyła własną szkołę językową, a oprócz tego prowadzi popularny kanał w social media jako Koreanka.

Ta książka to świetna lektura! Tekst wzbogacony jest nie tylko zdjęciami, ale i przepiękną grafiką, która totalnie mnie oczarowała. Możemy się dowiedzieć, że w Korei wiele dorosłych osób mieszka z rodzicami. Wiedziałam, że jest coś takiego jak konglish, ale w sumie Autorka uświadomiła mnie, że my również mamy ponglish (np. biforek, czy hejter). Język koreański, tak samo jak japoński, jest bogaty w onomatopeje. Poruszony został również problem nienawiści, a szczególnie hejt w internecie. Wciąż jest to problem ogromnej skali. Owszem, takie komentarze pełne nienawiści mogą zostać zgłoszone na policji, ale niestety, dość często skutki są tragiczniejsze. Autorka przytacza tutaj przykład samobójstw osób publicznych, m.in. Sulli z zespołu f(x), czy Goo Hary z zespołu Kara.

Mnie najbardziej podobała się część o edukacji w Korei – jest to mój ulubiony „dział” kulturowy w przypadku każdego kraju :D 

No i oczywiście nie brakuje rozdziału na temat k-pop, czy dram. Siedzę w tym już kilka lat, więc jestem bardzo na bieżąco 😊

Świetnie spędziłam czas, czytając tę książkę. Gorąco polecam ją zainteresowanym kulturą koreańską. Nawet jeśli „siedzicie” w tym już jakiś czas, to mogę Was zapewnić, że nie będziecie się nudzić.


Tytuł: 7736km pomiędzy Koreą Południową a Polską
Autorka: Mijin Mok
Ilość stron: 318
Wydawnictwo Otwarte


Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Wydawnictwu Otwarte.1 komentarz:

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia