18 wrz 2022

Czarny flaming - Dean Atta

 


To nie jest książka ani o byciu gotowym, ani odważnym, ani nieustraszonym. To jest książka o byciu wolnym.

Michael już jako małe dziecko wie, że nie jest taki jak inni chłopcy. Ma tylko mamę (tata nie chce porozmawiać z nim nawet przez telefon), jego rodzice to imigranci pochodzący z zupełnie różnych kultur, a on sam od samochodów woli zabawę z koleżankami lalkami Barbie. A to tylko początek trwających lata poszukiwań własnej tożsamości i miejsca w świecie, wypełnionych porażkami i sukcesami, miłościami i odrzuceniami, a także odkrywaniem pełnego kolorów świata drag.

"Czarny Flaming" to oryginalna, a jednocześnie niezwykle uniwersalna powieść, która zachwyca prostotą i wdziękiem. Została doceniona zarówno przez najostrzejszych krytyków, jak i najbardziej wymagających czytelników i stanowi powiew świeżości w literaturze młodzieżowej - perełkę, jakiej w Polsce jeszcze nie było.

Nagrodzona najważniejszą nagrodą literackiego środowiska Queer - Stonewall Book Award


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

***

Michael już jako małe dziecko wie, że się różni od innych – nie tylko dlatego, że wychowuje go mama, bez taty. Od samochodów woli bawić się z koleżankami lalkami barbie. Przez kolejne lata Michael próbuje odnaleźć samego siebie w tym świecie pełnym kłamstw, arogancji i nietolerancji.

Czarny flaming to z pewnością coś innego na naszym rynku wydawniczym. Jest to nietypowa książka, bowiem nie znajdziemy tutaj historii opowiedzianej w typowy sposób. Powiedziałabym, że to taki bardziej pamiętnik naszego głównego bohatera. Przechodzimy razem przez wszystkie etapy jego życia – od małego chłopczyka po studenta. Przez cały ten czas Michael poszukuje własnej tożsamości. Próbuje zrozumieć swoje uczucia i to, co bardzo mnie cieszyło to fakt, że miał w tym wsparcie swojej mamy. 

Jego historia wzbogacona jest również jego wierszami, choć w moim odczuciu ciężko o nich mówić jako o wierszach, czy poezji. Bardziej są to monologi, ale mogę się mylić, bowiem nie gustuję i nie czytam takich utworów. 

W środku nie brakuje pięknych grafik, które bardzo pasują do całości i oddziałują na emocje czytelnika. Powiem szczerze, że wewnętrznie bardzo przeżywałam przygody Michaela i bardzo mu kibicowałam. Nic tutaj nie zostało przerysowane. Autor świetnie oddał rozterki bohaterów. Realnie przedstawił nam ich uczucia, które nimi targały.

To naprawdę dobra historia. Może w moim odczuciu nie będzie to piątka, ale naprawdę mocna czwórka. Polecam – myślę, że wywrze na Was pozytywne wrażenie.


Tytuł: Czarny flaming
Autor: Dean Atta
Ilość stron: 360
Wydawnictwo Prószyński i S-ka


Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia