7 gru 2020

Sprzedawca - Krzysztof Domaradzki


Prestiżowa praca, wystawne życie, przygodny seks, narkotyki, pieniądze, władza. To warszawska codzienność Kacpra Bergera – błyskotliwego i chorobliwie ambitnego młodego milionera, konsekwentnie wykuwającego swoją drogę w biznesie.  Jednak Berger to nie tylko pędzący przez życie człowiek sukcesu. To także hedonistyczny psychopata, który czerpie przyjemność z dręczenia i wykorzystywania kobiet.

Urodzony sprzedawca i cyniczny manipulant, dla którego liczy się tylko jedno – zwyciężanie. Bez względu na koszty, bez względu na to, ile osób trzeba zgnieść po drodze.

W perfekcyjnie zaprojektowanym życiu Bergera zaczynają się pojawiać rysy, kiedy na trop jego zbrodni trafia dwoje policjantów z Komendy Stołecznej Policji – doświadczona komisarz Maria Falk i starszy aspirant Oleg Gusiew.

Ta książka nie jest typowym kryminałem. To wykorzystująca kryminalną oś fabularną opowieść o wynaturzonej stronie dużego polskiego biznesu. Momentami prześmiewcza i zabawna, momentami przerażająca. Pokazująca przykre konsekwencje przerośniętego ego, nieracjonalnych ambicji, braku etyki w biznesie i życiu. A także szkodliwej wiary w to, że pieniądze, kontakty i pozycja zawodowa gwarantują górnym kilku procentom społeczeństwa większe prawa niż reszcie obywateli.

Autor czerpie garściami ze swojego doświadczenia z pracy w „Forbesie”, największym magazynie ekonomicznym w Polsce, oraz setek rozmów przeprowadzonych z topowymi przedsiębiorcami. Sprzedawca demaskuje warszawskie elity i pokazuje, co tak naprawdę dzieje się w najdroższych apartamentach stolicy.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

***

Jak wiecie, rzadko kiedy sięgam po kryminały. Jeśli już, to musi mnie naprawdę zaciekawić. Tak było w tym przypadku. Dużo pozytywnych recenzji sprawiło, że postanowiłam sięgnąć po ten tytuł.

Z głównym bohaterem, Kacprem Bergerem, nie da się polubić. No chyba że lubimy bogatych buców, zadufanych w sobie, zbyt pewnych siebie i zapatrzonych w zwycięstwo. Bo taki właśnie jest Kacper. Najlepszy sprzedawca, coach, który dostaje to, co chce. Jest świetny w negocjacjach, uwielbia swoją pracę. Ma mnóstwo pieniędzy, których nie oszczędza. Dziwki, seks, narkotyki, praca - taka jest jego codzienność.
A oprócz tego.... Zabija dziewczyny. Porywa, wykorzystuje i zabija. Nie działa w tym wszystkim sam. Jest zbyt mądry i głupi, by działać sam. Znalazł odpowiednich ludzi, dzięki którym wciąż może być anonimowy. 

Dlatego też nie spodziewa się, że tak szybko policja wpadnie na jego trop. Może nie od razu, jeśli chodzi o jego osobę, ale ktoś powiązał zaginięcia pewnych dziewczyn.

Oleg i Maria muszą razem współpracować przy tej sprawie. Maria to typowa samotniczka - w życiu prywatnym same problemy, z którymi nie potrafi sobie poradzić. Co prawda ojciec żyje, ale ich relacje nie należą do najlepszych.

Oleg to Ukrainiec. I taki typowy policjant, który niekoniecznie chce się wychylać przed szereg. Owszem, ma jakieś swoje zdanie, ale niekoniecznie chce go bronić. Bardziej to taki typ do zbierania danych.

To Maria wpada na trop Bergera i uparcie twierdzi, że to on za wszystkim stoi, mimo że nie mają twardych dowodów. Czy uda się jej przekonać innych? Czy wszyscy wyjdą z tego cało?

Jedno jest pewne - Autor nie cacka się z bohaterami. Nie cofnie się przed zabiciem jednej czy kilku osób. Muszę przyznać, że nie jeden raz mnie zaskoczył.


Narracja jak i styl Autora są tutaj specyficzne. Widać, że Autor zna się na rzeczy, ma w tej dziedzinie jakieś doświadczenie. Wracając do narracji - to Kacper opowiada o wszystkim. Komentuje zachowania policjantów, nawet jeśli nie jest ich świadkiem.
Język jest prosty i potoczny. Dość sporo przekleństw się tutaj znajdzie. Rozdziały są różnej długości, ale jak dla mnie większość byłą zbyt długa. 

Na początku czytało mi się trochę ciężko. Dużo nawiązywano do sprzedaży i ogólnie biznesu. Niekoniecznie było to interesujące. Potem się wkręciłam i czytałam z zapartym tchem, a potem znów był spadek. Myślałam, że zostanę bardziej wciągnięta w tę historię. Co nie oznacza, że oceniam ją źle. Całość prezentuje się naprawdę dobrze i nie żałuję czasu spędzonego przy tej książce. 

Jeśli macie ochotę na nietypowy kryminał, sięgnijcie po Sprzedawcę. Zwłaszcza, że pokazuje, iż wszystko może się spierniczyć w najmniej oczekiwanym momencie.

Tytuł: Sprzedawca
Autor: Krzysztof Domaradzki
Ilość stron: 576


Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.11 komentarzy:

 1. Już za jakiś czas mam w planach poznać tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze się nad tym zastanowię. Lubię nietypowe kryminały.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również rzadko sięgam po kryminały i długo zastanawiam się zanim na któryś się zdecyduję. A tej książki jestem ciekawa 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bo to fajna odskocznia od tego, co się czyta na codzień ;D

   Usuń
 4. To jest mój gatunek literacki. Z chęcią się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam już o tym kryminale, ale póki co nie mam go w planach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czy się na niego skuszę, obawiam się, że bohater mógłby mnie zniechęcać do dalszego czytania ;p

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia