18 paź 2018

Sekrety i kłamstwa - Sylwia Trojanowska


Tytuł: Sekrety i kłamstwa
Autorka: Sylwia Trojanowska
Ilość stron: 328
Wydawnictwo Czwarta Strona

Przeszłości nie da się zmienić. Można ją wspominać, ale niczego, zupełnie niczego nie da się w niej zmienić. To, co już się wydarzyło, jest po prostu niezmienialne. 

Magda wciąż cierpi po stracie męża, mimo iż minęło już trochę czasu.Wraca do rodzinnego domu, by pogodzić się z dziadkiem - kiedyś osobą najważniejszą. Magda nie utrzymywała z nim kontaktu, ale dowiaduje się, że wcale mu tak wiele czasu już nie zostało i wypadałoby mu dać szansę. Kobieta jest sceptycznie na to nastawiona, ale jedzie do niego.
Ludwik chce, by jego wnuczka z nim zamieszkała. Ta po części się zgadza, ale stawia też warunek - zdradzi jej swoją skrywaną przeszłość, gdyż w końcu chce poznać historię jego rodziny.
Okazuje się, że życie jej dziadka za czasów II wojny światowej nie było usłane różami. Słucha jego historii, odwiedza dawne ulubione miejsca i na nowo buduje relacje z sąsiadami. Spotyka też osoby znane z przeszłości.
A oprócz tego pojawia się także On. Jednak, czy Magda będzie gotowa na uczucia i ponowne szczęście? Czy intencje jej dziadka są uczciwe?
Zapraszam do lektury!

Obawiałam się tej lektury. Zazwyczaj unikam książek, gdzie znajduje się motyw historii, nawet jeśli jest on nieznaczny. Tutaj miło się zaskoczyłam, bo naprawdę się wciągnęłam. Z zapartym tchem czytałam opowieści Ludwika, które miały miejsce za czasów II wojny światowej. Nie są to proste ani przyjemne historie. Wpłynęły one też na Ludwika i czasami nie dziwiłam się, że jest taki, czy owaki.

Mąż Magdy niespodziewanie zmarł. To ona go znalazła i przyznam szczerze, że w bolesny sposób. Współczułam jej. Nie pozbierała się też tak łatwo po jego odejściu. Był dla niej całym światem. Zostaje namówiona do tego, by pojechać do dziadka i dać mu drugą szansę. Była negatywnie na to nastawiona, ale w ciągu kilku dni zmienia nastawienie i postanawia zostać.
Przez ten czas poznaje dziadka na nowo i zaczyna go rozumieć. Budują na nowo relację, która koniec końców zostaje wystawiona na próbę, bowiem okazuje się, że intencje Ludwika nie były szczere...

Czas nie leczy ran. Pozwala od tych ran odetchnąć. Na chwilę, czasami na dłużej. 

Magda przez przypadek poznaje Jakuba i od początku czuje to coś. Najpierw się przed tym broni, ale z czasem coś do niej dociera. Kuba ją nawet popycha w tę stronę i tak, mamy tutaj romans. Tyle, że nawet i on jest podejrzany.

A sam Kuba...To taki prosty mężczyzna. Jak tylko się pojawia, wydaje się być hm...dziwny? Czytelnik czuje, że coś z nim może być nie tak. Często pojawia się obok Magdy, niby to przez przypadek. I choć może święty nie jest, to zaczyna coś czuć do kobiety.

A Ludwik...Mężczyzna przeszedł dużo w życiu, to pewne. Jest schorowany, zrzędliwy, marudny i w ogóle, najlepiej go omijać. I większość ludzi tak robi, bo nawet na zwykłe dzień dobry potrafi odburknąć.
Skrywana prawda wychodzi na jaw. Wbrew pozorom on też przechodzi wewnętrzną przemianę. Aczkolwiek kiedy się okazuje, że jego intencje nie były szczere, to się wściekłam. Bo zwątpiłam, czy faktycznie trochę się zmienił, czy jednak nie :/

Nie trać ani chwili, bo później właśnie tej chwili może ci zabraknąć, aby zawalczyć o szczęście. 

Styl jest prosty. Czasami opowiastka jest długa, jednym ciągiem, ale to mi bardzo odpowiadało. Nie wtrącano niepotrzebnych opisów, co mi się podobało. Bałam się tych elementów historii i jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Były bardzo dobrym dopełnieniem.

- Czyli, że warto dawać kolejną szansę?
- Zawsze.

Miło też się zaskoczyłam, kiedy zorientowałam się, że to był pierwszy tom. Jestem naprawdę ciekawa dalszych losów Magdaleny. Czuję, że to nie wszystko, co miał nam do powiedzenia Ludwik :)

Czasami drobne kłamstwo może zniszczyć największe szczęście. 

Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona.

29 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzo mi się podobała. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy jest to książka dla mnie. Natomiast koniecznie muszę polecić ją mojej mamie - ona bardzo lubi takie historie :) Bardzo podobają mi się cytaty, które zamieściłaś. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja już nie mogę doczekać się drugiej części.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja lubię książki z motywem historii i zawsze lubiłam. Zainteresowałaś mnie tą ksiązką :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawie się zapowiada, ale czy przeczytam - nie wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka nie jest dla mnie, ale piękna okładka! Przykuła moją uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książek autorki jeszcze nie znam, więc chętnie tę pozycję przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czas nie leczy ran, ale pozwala im się zabliźnić. Niekiedy potrzeba tylko dobrej woli, żeby wysłuchać człowieka pozornie znanego i mającego swoje wady. Marudność i zrzędliwość... ten drobiazg wciąż jest przed nami ;) Powieści z wątkami historycznymi należą do moich ulubionych. Dziękuję za bardzo za ciekawą recenzję i pozdrawiam ciepło :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna książka, miałam okazje czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kusi kusi ta ksiazka. Wszędzie jej pełno i ja też chcę ją mieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A to prawda, wszędzie jej było pełno swojego czasu a recenzje zachęcające :)

   Usuń
 11. Jak miło odkryć nową ciekawie zapowiadającą się książkę.


  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja też nie przepadam za książkami z historycznymi opisami... Mam uraz po czytaniu typowych książek historycznych przy przygotowaniach do olimpiady, za każdym razem zasypiałam :D. Ta historia jakoś mnie nie kusi by ją przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam za dużo porozpoczynanych serii i z tą zdecydowanie poczekam na chociaż jeszcze jeden tom :) Ale na pewno po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia