19 mar 2022

Zapomniany - Adrian Bednarek

 


Rok 2005. Patryk i Jędrek to dwóch osiemnastoletnich kumpli, którzy w wolne dni podróżują po Polsce i podają się za poszukiwaczy talentów z branży rozrywkowej. Zagadują młode, naiwne dziewczyny, a potem wykorzystują je w wynajętych pokojach hotelowych w zamian za sesje zdjęciowe zwieńczone fikcyjnym kontraktem. Swoje eskapady nazywają Łowami. 

Kilka miesięcy po ostatnich Łowach Patryk budzi się w ciemnym lochu. Nie wie, czemu się tam znalazł, ani kto jest za odpowiedzialny. Mijają tygodnie, miesiące, lata. Tracąc poczucie upływającego czasu, Patryk popada w obłęd. Porywacz, milczący i skryty pod maską, dostarcza mu żywność i rzeczy zapewniające przetrwanie na granicy wegetacji. W końcu przestaje do niego przychodzić i Patryk zostaje skazany na powolną śmierć głodową. Gdy znajduje się na skraju wycieńczenia, w jego lochu nieoczekiwanie pojawiają się ludzie… 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

***

Od jakiegoś czasu chętnie śledzę twórczość Adriana Bednarka, bowiem seria o Oskarze bardzo mnie pozytywnie zaskoczyła. W końcu sięgnęłam po Zapomnianego  i muszę przyznać, że dla mnie to był prawdziwy sztos.

W młodym wieku Patryk i Jędrek wykorzystywali seksualnie niepełnoletnie dziewczyny, jednocześnie je oszukując. Pewnego dnia Patryk zostaje porwany, budzi się w ciemnym lochu, który staje się jego domem. Tajemniczy porywacz jednak dba o niego – przynosi jedzenie i wodę, nie odzywając się przy tym ani słowa. Chłopak popada w obłęd. I tak mijają lata.

Któregoś dnia przypadek sprawia, że w jego lochu pojawiają się ludzie…

Pod względem czasu wydarzenia przedstawiane są na początku naprzemiennie. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością. Od samego początku wciągnęłam się w historię chłopaków, która, co tu dużo mówić, nie jest normalna. Z czasem nawet wręcz obleśna i obrzydliwa. Z drugiej strony wcale się nie dziwię, że bohaterowie w pewnym momencie zaczęli tracić swoje człowieczeństwo. Ale czy to ich usprawiedliwia?...

Muszę się przyznać a nawet pochwalić, że przewidziałam to, jak Autor poprowadził fabułę :D Myślę, że jest przewidywalna, ale wykonanie sprawia, że nie jest to żaden mankament. 

Czytało mi się naprawdę bardzo dobrze i gdybym miała więcej czasu to z pewnością pochłonęłabym całość na raz. Chociaż z drugiej strony przyjemnie mi się dawkowało lekturę. 

Podziwiam Autora za wyobraźnię – jak dla mnie naprawdę trzeba ją mieć przy takim gatunku, a już na pewno nie można się bać tworzyć takie historie. Jakby nie patrzeć, to zawarł w niej trochę prawdy. Nie ma co ukrywać, ale młodzież wciąż bywa naiwna. Łatwo ją oszukać i zrobić im krzywdę. Choć Łowy miały miejsce ponad dekadę temu, to niektóre rzeczy są wciąż są aktualne.

Cóż mogę więcej napisać – gorąco polecam!Tytuł: Zapomniany
Autor: Adrian Bednarek
Ilość stron: 412
Wydawnictwo Zaczytani

Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zaczytani.1 komentarz:

  1. Polecam Ci zatem kontynuację. Premiera "W matni strachu" już 23 marca!

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia