28 sie 2022

Loveless - Alice Oseman

 


Wszystko to zaczęło do mnie docierać. Nigdy w nikim się nie kochałam.

Ani w chłopcach, ani w dziewczynach, ani w żadnej osobie, którą kiedykolwiek poznałam. Co to znaczy?

Georgia nie była dotąd zakochana, z nikim się nawet nie całowała. Jednak jest przekonana, że pewnego dnia odnajdzie swoją drugą połowę.

Kiedy jej starania spełzają na niczym, zaczyna się zastanawiać, dlaczego miłość wydaje się tak prosta dla innych, a dla niej nie. W zderzeniu z nowymi pojęciami – aseksualnością i aromantycznością – Georgia jest jeszcze bardziej niepewna swoich uczuć.

Czyżby przeznaczone jej było żyć bez miłości? A może przez cały czas szukała nie tego, co jest odpowiednie dla niej? A może miłość to nie tylko romantyczne uczucie…

Alice Oseman to jeden z najbardziej autentycznych i najmocniej wybrzmiewających głosów we współczesnej literaturze Young Adult.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

***

Gerogia ma nadzieje, że idąc na studia, zazna w końcu pierwszej miłości, pierwszy raz się pocałuje, być może będzie miała swój pierwszy raz. Zauważa, że pod tym względem jest inna. Kiedy jej starania nie przynoszą pożądanych skutków, poznaje takie pojęcia jak aseksualność i aromantyczność. Dziewczyna czuje się jeszcze bardziej zagubiona. Jak sobie poradzi z nową rzeczywistością?

To była naprawdę bardzo dobra lektura, którą z przyjemnością sobie dawkowałam. Autorka świetnie podeszła do tematu aseksualności i aromantyczności. Nie ukrywam, że ja sama pierwszy raz się spotkałam z tymi pojęciami. Wracając jednak do głównej bohaterki, Autorka bardzo dobrze przedstawiła nam to, co się działo w głowie dziewczyny. Jej wątpliwości, przemyślenia, frustracja – to wszystko można było naprawdę poczuć. Śledzimy losy Georgii oraz drogę odkrywania prawdy o sobie.

I tak naprawdę nie tylko jej, bowiem jej przyjaciele również zmagają się ze swoimi problemami. Ich relacje, mam tutaj na myśli Pip i Jasona, są bardzo głębokie. Są prawdziwymi przyjaciółmi. Pojawia się jeszcze Rooney, na której w pewnym sensie na początku Georgia chce się wzorować. Zazdrości jej zachowania i tego, co przeżywa. Z czasem rozumiemy, co się kryje za takim, a nie innym zachowaniem dziewczyny.

W tej historii nie brakuje potknięć, czy błędów, które zdarzają się nastolatkom, czy młodym dorosłym. Pytanie tylko, czy zrozumieją to, co zrobili? Czy wyciągną wnioski? Poniosą konsekwencje swoich czynów?

Jeszcze raz odniosę się do tego, co przeżywali bohaterowie – naprawdę można to poczuć w trakcie lektury. Czujemy się tak, jakbyśmy siedzieli w głowie Georgii i przeżywali razem z nią te wszystkie jej rozterki. W tej historii jest to naprawdę ważne.

Rozdziały są tutaj naprawdę krótkie. Myślałam, że będzie mi to przeszkadzać, że będą zbyt krótkie, ale odziwo bardzo dobrze odebrałam taką długość. Do reszty nie mam co się przyczepić.

Gorąco polecam. Bardzo dobra, ważna lektura. Nie tylko dla fanów młodzieżówek. A jeśli spodobały Wam się komiksy Heartstopper to dla tych, co nie wiedzą, to właśnie ich Autorka napisała Loveless.


Tytuł: Loveless
Autorka: Alice Oseman
Ilość stron: 448
Wydawnictwo Jaguar 

Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jaguar.4 komentarze:

 1. Na razie trzymam się z daleka od młodzieżówek, ale pewnie niedługo znowu najdzie mnie na nie ochota ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię tak dobrze sportretowane relacje międzyludzkie.

  OdpowiedzUsuń
 3. In the game, players must clear stacks of matching stones to score points. They must complete their goals before the timer runs out. Fortunately, the game includes hints that can help players overcome difficulties. Get more interesting details about soft pragmatic check it out.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam Heartstopera i wolałabym najpierw zacząć od niego. :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia