8 sie 2022

Royalteen Tom 1 Następca tronu - Anne Gunn Halvorsen, Randi Fuglehaug

 


Następca tronu to współczesna historia o miłości, o ponoszeniu konsekwencji za popełnione błędy, o przezwyciężaniu strachu – oraz o tym, jak to jest rządzić w mediach społecznościowych. 

Siedemnastoletnia Lena przeprowadza się z rodzicami do Oslo, by zacząć wszystko od nowa. Nauka w liceum Elisenberg okazuje się sporym wyzwaniem. Na najsłynniejszym w całym kraju szkolnym dziedzińcu rządzą bliźnięta z rodziny królewskiej, Kalle i jego siostra Magrethe. Lena nawiązuje nowe przyjaźnie w kręgu ich znajomych, ale musi też mierzyć się z niechęcią ze strony Margrethe. No i oczywiście zakochuje się w księciu po uszy – z wzajemnością – ale boi się, że jej przeszłość może wszystko zniweczyć.

Lena skrywa tajemnicę – ma rocznego syna. Ubóstwia go, choć macierzyńskie obowiązki są jednak nieco przytłaczające. Nie chce, by nowi znajomi dowiedzieli się o istnieniu dziecka (udaje, że to jej brat) ani o tym, że w Horten, gdzie wcześniej mieszkała, została wyklęta za prowadzenie plotkarskiego bloga. W końcu jednak, pod wpływem przełomowego wydarzenia, jakim jest zawał serca jej mamy, zdobywa się na odwagę i wyznaje światu całą prawdę, dzięki czemu odzyskuje księcia, wszystkich znajomych i dawną przyjaciółkę oraz zdobywa mnóstwo lajków. 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

***

Lena przeprowadza się z rodzicami do Oslo, by zacząć wszystko od nowa. W jej życiu zaszły ogromne zmiany, ale zaczynając naukę w elitarnym liceum, nie przyznaje się do nich. Wpada w towarzystwo królewskie, zakochuje się w księciu, nic nie wspominając o swoich tajemnicach. Jednak w końcu będzie musiała je wyjawić…

Powiem Wam szczerze, że liczyłam chyba na więcej zabaw i rozrywki w tej historii, a tym czasem dostałam naprawdę coś dobrego i hm…Dojrzalszego. Owszem, jest to młodzieżówka, ale nie byle jaka. Bowiem pokazuje, że nie da się uniknąć konsekwencji za poniesione błędy, o czym przekonuje się główna bohaterka, Lena. Dziewczyna udaje przed wszystkimi kogoś, kim tak naprawdę nie jest. Jedynie jej najbliżsi znają prawdę. Ale czy Lena aby na pewno wciąż chce mieć sekrety, skoro miała zacząć wszystko na nowo?

Royalteen opowiada również o przezwyciężaniu strachu oraz o tym, ile złego mogą wyrządzić media społecznościowe. Te wszystkie tematy, jakie są poruszane w tej historii, są bardzo aktualne i ani trochę nieprzerysowane. 

Lena jest trochę pogubiona, nie chce przechodzić po raz kolejny przez to, co się wydarzyło w rodzinnej miejscowości. Uważa, że najlepiej jest być samej. Całe szczęście książę nie zamierza jej na to pozwolić, bowiem ta dwójka szybko wpada sobie w oko. Mamy też siostrę księcia, jego bliźniaczkę – nad wyraz ostrożną i dmuchającą na zimną. Taka trochę sukowata, ale myślę, że to wszystko z troski o rodzinę.

Zostałam pozytywnie zaskoczona lekturą i końcówkę czytałam z zapartym tchem. Tak bardzo kibicowałam Lenie. Z resztą to już nie tylko jej.

Gorąco polecam. Naprawdę dobra młodzieżówka.


Tytuł: Następca tronu
Seria: Royalteen
Autorki: Anne Gunn Halvorsen, Randi Fuglehaug
Ilość stron: 288
Wydawnictwo Jaguar
Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jaguar.1 komentarz:

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia