24 maj 2021

Someone to Stay - Laura Kneidl


Aliza Malik studiuje prawo na MFC, studia jednak niespecjalnie ją interesują, jej prawdziwą pasją – którą wyniosła z rodzinnego domu – jest gotowanie. Jest autorką bloga poświęconego kuchni, gdzie umieszcza swoje wegańskie przepisy, prowadzi konto na Instagramie, pracuje również nad książką kucharską, która wkrótce ma się ukazać w jednym z wydawnictw. Nauka i praca pochłaniają ją całkowicie, nie ma czasu na przyjemności, spotkania z przyjaciółmi, nie mówiąc już o posiadaniu chłopaka czy umawianiu się na randki. Coraz bardziej odczuwa też skutki permanentnego stresu, w którym żyje. Pewnego dnia spotyka jednak na swojej drodze Luciena, przyjaciela Cassie. Chłopak zapada jej w pamięć i przy następnym przypadkowym spotkaniu Aliza postanawia lepiej go poznać. W efekcie oboje zaprzyjaźniają się. Lucien studiuje ekonomię, po godzinach pracuje jednak jako makijażysta i charakteryzator. W zasadzie to jest jego pasja, ale zdecydował się na studia biznesowe, żeby być w stanie odpowiednio zaopiekować się młodszą siostrą, Amicią. Od śmierci ich rodziców w wypadku samochodowym trzy lata temu, Lucien jest jej jedynym opiekunem. Obowiązki domowe i ciągłe konflikty z dorastającą nastolatką przytłaczają go, ale dzielnie stawia im czoła, przedkładając zawsze dobro siostry nad własne marzenia i potrzeby.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

***

Jestem fanką tej serii, dlatego też z niecierpliwością czekałam na każdą część - na tę ostatnią szczególnie, zwłaszcza, że Lucien jako postać już wcześniej intrygował czytelnika.

I muszę przyznać, że na tej lekturze się nie zawiodłam. Zauważyłam, że w moim przypadku takie książki jak Someone to Stay działają najlepiej, jeśli mam zastój czytelniczy. Po tej, czy ogólnie po new/young adult zaczynam czytać jak szalona - no chyba, że znowu trafię na jakąś słabą książkę.

Aliza jako postać jest tak bardzo podobna do mnie, że z pewnością byśmy się zrozumiały i dogadały - ambitna, zapracowana i to bardzo, brakuje jej czasu. Jej obowiązki są na pierwszym planie, a bez organizacji się nie obędzie. Wszyscy na około mówią jej, że już tego za dużo, że potrzebuje od początku. I niby Aliza to wie, a i tak brnie dalej. Mimo wszystko i tak na pierwszym miejscu potrafi postawić najbliższych, jeśli Ci potrzebują pomocy.

Lucien nie miał łatwo w życiu. Musiał szybko dorosnąć i zaopiekować się swoją młodszą siostrą, którą stawia na pierwszym miejscu. Swoje potrzeby i zainteresowania odstawił na bok. Chce zapewnić im godną przyszłość, dlatego też studiuje kierunek, który niekoniecznie jest jego marzeniem. 

Ta dwójka zaczyna się sobą interesować, ale zgodni są co do tego, że nie mają za bardzo czasu na prawdziwy związek, dlatego też tę relację traktują luźno i starają się dopasować do swoich terminarzy. 

Nie jest to jakaś wyszukana, czy wymyślna historia, ale zwykła i prosta, co jest dużym plusem. Z zaciekawieniem śledziłam losy bohaterów i to, jak popełniają błędy, a potem się na nich uczą. Dochodzą do pewnych wniosków, przekonują się, że mogą na siebie liczyć, a w trudnych chwilach wzajemnie sobie pomogą. 

Autorka jak zawsze poruszyła trudne, ale wciąż aktualne problemy. Nie ma tutaj żadnej przesady. Bardzo dobrze przedstawiła uczucia, jakie targały bohaterami, czy trudy ich życia, a nawet dylematy. Czytało mi się dobrze, a przede wszystkim szybko. Nie ukrywam też, że ciężko mi było się pożegnać ze wszystkimi bohaterami, bo naprawdę się z nimi zżyłam. 

No i nie można zapomnieć o tych ślicznych okładkach :)

Polecam całą serię!

Tytuł: Someone to Stay
Autorka: Laura Kneidl
Ilość stron: 416

Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jaguar.14 komentarzy:

 1. Super, że się nie zawiodłaś. Być może się skuszę w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach poznać tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 3. O, jakie fajne zdjęcie 😃 Nie znam tej serii, może kiedyś uda mi się nadrobić 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podobała mi się ta książka! Główna bohaterka mocno do mnie przemówiła ze swoimi wątpliwościami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze się nad tą książką zastanowię. O tej serii nie mogę zapomnieć. ;).

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Po takie książki nie sięgam często, ale nie wykluczam, że sięgnę po te serię ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Planuję przeczytać tę serię, sporo dobrego o niej słyszałam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przypomniałaś mi o Laurze Kneidl i o tym jak uwielbiałam jej serię jednak mnie kochaj. Koniecznie muszę wrócić do stylu tej autorki ;)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia