27 lut 2020

Królowa niczego - Holly Black


Jude na wygnaniu wbrew pozorom nie zajmuje się nic nie robieniem. Przyjmuje drobne zlecenia związane z magicznym światem - nie tylko z powodu pieniędzy, ale i nudy, która jej towarzyszy w ludzkim świecie.

Pewnego dnia odwiedza ją Taryn. Siostra bliźniaczka prosi ją o pomoc. Z początku Jude zamierza odmówić, ale w tym momencie dostrzega swoją okazję, by móc wrócić tam, gdzie jej miejsce oraz skonfrontować się z Cardan'em, który ją przecież oszukał.

Powrót do Elysium nie jest łatwy, bowiem Jude musi stanąć przed poważnymi wyborami. Czy inni zobaczą w niej kogoś więcej niż zwykłą śmiertelniczkę? Czy jej uczucia zostaną odwzajemnione? Czy przełamie klątwę?

***

Ten tom tylko utwierdził mnie w przekonaniu, jaka to świetna seria! Przy pierwszym nie do końca byłam przekonana, ale zaintrygowana na tyle, by sięgnąć po drugi tom. Ten okazał się dużo lepszy, a autorka zaserwowała nam takie zakończenie, że nie wyobrażałam sobie nie sięgnąć po finał. A finał...No cóż. Prawdziwy sztos!

W tym tomie nawet polubiłam Jude, choć więcej zalicza tutaj potknięć niż wcześniej. Sądzę, że głównie dlatego, iż do głosu dochodzą również uczucia. Nie ukrywajmy, do tej pory dziewczyna kierowała się jedynie rozumem i rozsądkiem. A teraz doszły jeszcze uczucia i to wszystko czasami się wykluczało.
Jude jest uparta, bardzo uparta. Jak już coś sobie postanowi to dąży do tego. Stara się znaleźć jak najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o klątwę, która się uaktywnia, a o której nie chcę zbyt wiele pisać, żeby nie zaspojlerować.

W tej części także polubiłam Cardan'a i stwierdziłam, że nawet mogłabym się z nim zakolegować. Zmienił się na przestrzeni tej historii, choć uważam, że z niego trochę taki głupiutki elf, któremu tylko głupoty w głowie. Sam też się przyznaje, że nie jest najlepszy, ale kiedy zachodzi taka potrzeba, to potrafi wybrać to, co dobre i najważniejsze.

Jak Taryn wcześniej nie lubiłam, tak do tej pory to się nie zmieniło. Nikt mnie nie przekona do jej przemiany, niestety.

Mamy tutaj wiele wątków i fajnie, że wszystkie się ze sobą wiążą w jakiś sposób i nie są zapychaczami. Wszystkie również znajdują swoje zakończenie, co bardzo mi się podobało. Nie brakuje tutaj spisków, intryg, zasadzek i zaskoczeń. Autorka naprawdę się postarała przy finale. Czytałam z zapartym tchem, do samego końca nie wiedziałam, na jakie zakończenie możemy liczyć. Czyta się szybko, a to za sprawą stylu autorki, który jest prosty w odbiorze. Przestały mi nawet przeszkadzać te wszystkie dziwne nazwy, na które wcześniej zwróciłam uwagę :)

Jeśli macie ochotę na świetną fantastykę - polecam wszystkie trzy tomy. Nie gustuję w tym gatunku, więc cała seria okazała się być dla mnie przyjemną niespodzianką i cieszę się, że mogłam poznać tę historię :) Gorąco polecam!

Tytuł: Królowa niczego
Autorka: Holly Black
Ilość stron: 374
Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Wydawnictwu Jaguar.


33 komentarze:

 1. Pewnie już wiesz, że to nie mój gatunek. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie wielowątkowe książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. To trochę taka historia ludzi, którzy udają głupich żeby być fajni, a w ważnych sprawach potrafią rozsądnie podejść do sytuacji :) Przeczytam ☺

  OdpowiedzUsuń
 4. Aktualnie żałuję, że do tej pory nie sięgnęłam po pierwszą część. Muszę jak najszybciej naprawić błąd. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najpierw chcę przeczytać pierwsze dwa tomy. Jeśli mi się spodobają. Pewnie pochłonę całą serię za jedną po drugiej.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem najlepsza część trylogii. Jude w końcu robi coś poza użalaniem się nad sobą, Cardan okazuje się postacią złożoną, intryga pierwsza klasa. Będę bardzo miło wspominać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Po pierwszym tomie też miałam mieszane uczucia ale kolejne dwa są obłędne. Całkowicie się z Tobą zgadzam :-) Czekam na kolejną książkę Holly, która pojawiała się w zapowiedziach jaguara♡
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem ciekawa tej serii. Czytałam o niej trochę dobrego i myślę, że może mi się spodobać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Również polecam całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w planach przeczytać całą serię :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Holly Black stworzyła świetną trylogię. Chętnie zapoznam się z innymi książkami, które powstały w ramach tego świata, a które planowane są również do wydania w Polsce :)

  www.kulturalnameduza.pl

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam 1 tom i na tym poprzestanę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z tą serią. Super, że ta książka ma wiele wątków, na pewno nie można się nudzić czytając ją :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaczęłam pierwszą część więc i na tę książka przyjdzie pora.

  OdpowiedzUsuń
 15. Okładka coś mi przypomina :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Na razie mam na półce pierwszy tom, czekam, aż skompletuję całość, żeby przeczytać od razu wszystko hurtem ;)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia