22 cze 2020

Ciche dni - Abbie GreavesMaggie i Frank nie zamienili ze sobą ani jednego słowa już od pół roku, a są małżeństwem już kilkadziesiąt lat. Maggie jest zdruzgotana, bo nie ma zielonego pojęcia, dlaczego jej mąż przestał z nią rozmawiać. Próbuje wielu rzeczy, by go zmusić do rozmowy, aż w końcu daje mu czas, by sam się odezwał. Tylko, że ten czas powoli mu się kończy...

Maggie posuwa się do drastycznych kroków i postanawia targnąć się o własne życie. Lekarze wprowadzają ją w śpiączkę farmakologiczną. Jej rokowania nie są najlepsze, dlatego też Frank trwa przy jej szpitalnym łóżku i zaczyna w końcu mówić. Przedstawia jej wyjaśnienie swojego zachowania z nadzieją, że Maggie go nie zostawi. Czy prawda ją uratuje?

***

Muszę od razu napisać, że ta historia mnie zaskoczyła i to bardzo pozytywnie. Sądziłam, że w rękach trzymam książkę o problemach małżeństwa, a w rzeczywistości dostałam coś innego, głębszego i poważniejszego.

Wydaje się, że małżeństwo Maggie i Franka jest udane, a oni szczęśliwi. Jednak przez ostatnie pół roku wszystko się popsuło. Frank przestał odzywać się do swojej żony, a ta jest zrozpaczona, bowiem nie ma zielonego pojęcia.

Frank od zawsze był nieśmiały - czy to za młodu, czy to nawet na starość. Jest trochę wycofany z życia na własne życzenie, ale to z powodu jego charakteru. Ale pomimo tego udało mu się poznać Maggie i się w niej zakochać.

Maggie zaś od zawsze była obrotna i pogodna. Dziwiłam się, że taka kobieta jak ona wyszła za Franka. Czasami miałam wrażenie, że do siebie nie pasują, a chwilę potem czytałam, jak to się wzajemnie uzupełniają.

Ale Frank przestaje się odzywać do Maggie, a ta jest naprawdę zdesperowana i zdecydowana posunąć się daleko, byleby jej mąż zaczął mówić. Nie wie, czy go czymś uraziła, czy może coś ukrywa. Kiedy Frank w szpitalu zaczyna w końcu opowiadać o tym, co go skłoniło do milczenia, okazuje się, że za tym wszystkim stoi coś głębszego. Cała ta sprawa dotyczy jeszcze kogoś i tego zupełnie się nie spodziewałam. Nie chcę tutaj pisać dokładnie o co i o kogo chodzi, bo byłyby to spojlery. A sądzę, że jeśli sięgnięcie po tę książkę, to Was to też zaskoczy.

Czy postępowanie Maggie i Franka można usprawiedliwić? Powiem szczerze, że nie wiem, co o tym wszystkim sądzić. W trakcie czytania dowiadujemy się, że nie tylko Frank miał jakąś tajemnicę - Maggie miała ich o wiele więcej i myślę, że one bolą bardziej.

Styl, jakim została napisana ta historia, jest dobry. Czytało się naprawdę dobrze. Ja się wciągnęłam już od samego początku - jest to dla mnie ważne, bo rzadko kiedy sięgam po taki gatunek literacki.
Autorka świetnie oddała emocje naszych bohaterów i stworzyła naprawdę bardzo dobrą historię, która mnie zaskoczyła. Choć momentami się domyślałam, co może się wydarzyć z pewną postacią, to reszta była dla mnie niespodzianką.

Książka Ciche dni pokazuje, że nie ma małżeństwa idealnego. Wszyscy popełniają błędy i ważne jest, by ze sobą rozmawiać, a nie dusić w sobie to, co nam leży na sercu.

Tytuł: Ciche dni
Autorka: Abbie Greaves
Ilość stron: 320

Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Wydawnictwu MUZA.31 komentarzy:

 1. Czytałam tę książkę i bardzo mi się podobała. To bardzo intymna i subtelna historia. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że o tak dobrych książkach nie jest jakoś specjalnie głośno. Tytuł widzę po raz pierwszy. Tylko Mróz i Mróz :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno zachęca mnie to, że Cię zaskoczyła. Lubię takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na mnie również ta książka zrobiła dobre wrażenie 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Kameralny dramat i dobre pióro autorki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwsza recenzja tej książki, którą czytam i od razu zapałałam chęcią do jej przeczytania! <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Kochana ustaw w profilu na worpdressie przekierowanie na Twój blog :)

  Co do książki to na ten moment siegam po inne książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie miałam okazji czytać tej książki, ale myślę, że jej tematyka by mi się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo zaciekawiłaś mnie tą książką :D
  Chętnie przeczytam :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. bardzo chętnie bym przeczytała ;)!

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo miło wspominam lekturę tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaciekawiła mnie fabuła, myślę że spodobałaby mi się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Planuję przeczytać tę książkę, bo takie klimaty bardzo lubię. Może mi się spodobać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mi również przypadła do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Już po przeczytaniu pierwszych zdań Twojej recenzji książka mnie zainteresowała. Z chęcią przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Aż mnie ciekawi dlaczego przestał z nią rozmawiać i o co tam chodzi. Nie wiem czy będę miała możliwość przeczytania książki w najbliższym czasie (ale tytuł zapisuje jako numer 1- więc jak będzie okazja, to biorę). Ale daj proszę znać, dlaczego się tak stało a nie inaczej :o

  OdpowiedzUsuń
 17. ciekawi mnie ta książka. Intrygują mnie tajemnice obojga :) chętnie sięgnę po ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia