24 sty 2022

Krew i popiół - Jennifer L. Armentrout

 


Pierwszy tom cyklu "Z krwi i popiołu". Niezwykła powieść z gatunku new adult dla wszystkich miłośników fantasy.

Porzucone przez bogów i budzące strach w śmiertelnikach, upadłe królestwo znowu powstaje, by przemocą i zemstą odebrać to, co uznaje za swoją własność. A kiedy cień przeklętych zbliża się coraz bardziej, zaciera się granica między tym, co zakazane, a tym, co słuszne. Poppy może nie tylko zostać uznana za niegodną przez bogów, ale również stracić serce, a nawet życie, kiedy przesiąknięte krwią więzy spajające jej świat zaczną się strzępić.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy. 

***

Jak doskonale wiecie, rzadko czytam fantastykę. A jeśli już sięgam po jakiś tytuł, to musi mnie naprawdę zaciekawić. I tak też było w tym przypadku, choć nie ukrywam, że bardziej przekonało mnie to, że książka jest z gatunku YA a ja go uwielbiam. Co prawda nie czytałam takiego pomieszanego z fantastyką, ale pierwsze razy muszą być.

Bardzo podobało mi się to, jak rozwijała się relacja głównych bohaterów – pomału, naturalnie, czytelnik mógł się tym nacieszyć. Szczerze im kibicowałam i tak, też czułam się jak nastolatka, która kibicuje swojemu ulubionemu paringowi.

Przez całość przewija nam się także humor – głównie za sprawą Hawke’a, który jest ciekawym bohaterem. Przystojny, pewny siebie mężczyzna, który ma coś do powiedzenia. Zdaje sobie sprawę ze swojego uroku i nie zawaha się go wykorzystać.

Poppy jest Panną, nikt nie może zobaczyć jej twarzy. Musi być posłuszna, a w rzeczywistości prawdziwa z niej buntowniczka. Robi wszystko to, czego nie może, bo chciałaby być uznana przez bogów za niegodną. Chciałaby po prostu odzyskać swoją wolność i być normalnym człowiekiem. Potrafi walczyć, a jej zachowanie bywa momentami naprawdę urocze.

Jedynym mankamentem dla mnie jest ilość opisów i przegadanej narracji. Na początku mamy dużo opisów i wyjaśniania. Rozumiem, że w jakiś sposób trzeba wprowadzić czytelnika w nowy świat i historię, ale muszę przyznać, że niewiele mi brakowało, by jednak porzucić lekturę. Tak samo z narracją. Czasami aż się prosi, by był wrzucony jakiś dialog, by całość po prostu jakoś wyważyć.

Reszta dla mnie była super. Autorka naprawdę zaciekawiła mnie tą historią, a z jej biegiem ta ciekawość wzrastała. Zaskoczyła mnie kilka razy, choć w niektórych kwestiach się połapałam. A zakończenie sprawiło, że naprawdę jestem zaintrygowana kolejnymi tomami i najchętniej już teraz bym po nie sięgnęła.

Gdybym miała zapomnieć o opisach i narracji, to czytało się dobrze. Rozdziały bywają dłuższe, ale jakoś specjalnie tego nie odczułam. Język i styl są w porządku.

Mocna czwórka jak najbardziej się należy! W mojej ocenie to naprawdę świetny wynik, biorąc pod uwagę, że to połączenie fantastyki i YA.

Polecam!

Tytuł: Krew i popiół
Autorka: Jennifer L. Armentrout
Ilość stron: 512
Wydawnictwo You&YA


Za możliwość lektury serdecznie dziękuję Wydawnictwu You&YA.
4 komentarze:

  1. Czytałam mieszane opinie o tej książce i jakoś mnie nie ciągnie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno spróbuję, bo to mój klimat, poza tym zawsze chciałam poznać panią Armentrout (nawet jeśli ta książka jest ciut przegadana ;)). Sprawdzę czy nie ma może na Legimi! Dzięki za polecenie

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za każdy komentarz! Staram się odwiedzać Wasze blogi na tyle, na ile pozwala mi czas. Jeśli macie pomysł na jakiś post inny niż recenzje książek - jestem otwarta na sugestie. Mogą to być posty związane z nauką języków obcych, tłumaczeniem seriali, czy innego typu.
Jeśli masz pytania to zapraszam do kontaktu: misako.amaya@wp.pl

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia